Election Results

Stay informed with the latest election updates and results.

MISSOURI — STATE AUDITOR
99% of precincts reporting
TOM SCHWEICH (R) 73 %933,813 votes
SEAN O'TOOLE (L) 20 %251,117 votes
RODNEY FARTHING (C) 7 %88,582 votes
STATE AMENDMENT 2 — PRIOR CRIMINAL ACTS IN PROSECUTION
99% of precincts reporting
Yes 72 %1,015,899 votes
No 28 %395,736 votes
STATE AMENDMENT 3 — TEACHER EVALUATION AND CONTRACTS
99% of precincts reporting
Yes 24 %338,216 votes
No 76 %1,097,807 votes
STATE AMENDMENT 6 — EARLY VOTING REGULATIONS
99% of precincts reporting
Yes 30 %414,911 votes
No 70 %983,504 votes
STATE AMENDMENT 10 — LIMIT GOVERNOR'S BUDGET POWERS
99% of precincts reporting
Yes 57 %788,930 votes
No 43 %599,929 votes
U.S. REPRESENTATIVE — DISTRICT 3
100% of precincts reporting
BLAINE LUETKEMEYER (R) 68 %130,859 votes
COURTNEY DENTON (D) 27 %51,990 votes
STEVEN HEDRICK (L) 4 %8,588 votes
U.S. REPRESENTATIVE — DISTRICT 4
100% of precincts reporting
VICKY HARTZLER (R) 68 %119,995 votes
NATE IRVIN (D) 26 %46,438 votes
HERSCHEL L. YOUNG (L) 6 %9,786 votes
U.S. REPRESENTATIVE — DISTRICT 5
100% of precincts reporting
EMANUEL CLEAVER II (D) 52 %78,937 votes
JACOB TURK (R) 45 %68,994 votes
ROY WELBORN (L) 3 %5,302 votes
U.S. REPRESENTATIVE — DISTRICT 6
100% of precincts reporting
SAM GRAVES (R) 67 %122,637 votes
W.A. (BILL) HEDGE (D) 30 %54,530 votes
RUSS MONCHIL (L) 4 %7,066 votes
U.S. REPRESENTATIVE — DISTRICT 8
100% of precincts reporting
JASON SMITH (R) 67 %106,105 votes
BARBARA STOCKER (D) 24 %38,702 votes
TERRY HAMPTON 4 %6,819 votes
DOUG ENYART (C) 2 %3,796 votes
RICK VANDEVEN (L) 2 %3,757 votes
STATE SENATOR — DISTRICT 6
100% of precincts reporting
MIKE KEHOE (R) 79 %37,492 votes
MOLLIE KRISTEN FREEBAIRN (D) 21 %9,918 votes
STATE SENATOR — DISTRICT 10
100% of precincts reporting
JEANIE RIDDLE (R) 67 %27,389 votes
ED SCHIEFFER (D) 33 %13,346 votes
STATE REPRESENTATIVE — DISTRICT 5
100% of precincts reporting
LINDELL SHUMAKE (R) 73 %6,605 votes
C. LEROY DEICHMAN (D) 27 %2,437 votes
STATE REPRESENTATIVE — DISTRICT 6
100% of precincts reporting
TIM REMOLE (R) 72 %7,289 votes
ROBERT HARRINGTON (D) 28 %2,882 votes
STATE REPRESENTATIVE — DISTRICT 40
100% of precincts reporting
JIM HANSEN (R) 73 %6,646 votes
LOWELL JACKSON (D) 27 %2,424 votes
STATE REPRESENTATIVE — DISTRICT 42
100% of precincts reporting
BART KORMAN (R) 73 %7,057 votes
ROD STURGEON (D) 27 %2,566 votes
STATE REPRESENTATIVE — DISTRICT 43
100% of precincts reporting
JAY HOUGHTON (R) 74 %4,582 votes
ED LOCKWOOD (D) 26 %1,645 votes
STATE REPRESENTATIVE — DISTRICT 44
100% of precincts reporting
CALEB ROWDEN (R) 63 %5,246 votes
THOMAS (TOM) PAULEY (D) 37 %3,058 votes
STATE REPRESENTATIVE — DISTRICT 47
100% of precincts reporting
CHARLES (CHUCK) BASYE (R) 51 %5,007 votes
JOHN WRIGHT (D) 49 %4,744 votes
STATE REPRESENTATIVE — DISTRICT 49
100% of precincts reporting
TRAVIS FITZWATER (R) 61 %3,066 votes
GRACIA YANCEY BACKER (D) 39 %1,981 votes
STATE REPRESENTATIVE — DISTRICT 51
100% of precincts reporting
DEAN A. DOHRMAN (R) 57 %4,727 votes
GARY GRIGSBY (D) 38 %3,106 votes
BILL WAYNE (L) 5 %431 votes
STATE REPRESENTATIVE — DISTRICT 54
100% of precincts reporting
DENNY HOSKINS (R) 80 %6,420 votes
DANIEL PLEMONS (C) 20 %1,651 votes
STATE REPRESENTATIVE — DISTRICT 59
100% of precincts reporting
MIKE BERNSKOETTER (R) 89 %8,807 votes
MICHAEL EBERLE (C) 11 %1,139 votes
STATE REPRESENTATIVE — DISTRICT 61
100% of precincts reporting
JUSTIN ALFERMAN (R) 73 %7,648 votes
TOM SMITH (D) 27 %2,825 votes
BOONE ASSOCIATE CIRCUIT JUDGE — CIRCUIT 13, DIVISION 5
100% of precincts reporting
KIMBERLY SHAW (D) 52 %20,329 votes
MICHAEL R. WHITWORTH (R) 48 %18,825 votes
BOONE COUNTY — PRESIDING COMMISSIONER
100% of precincts reporting
DANIEL K. ATWILL (D) 55 %21,438 votes
JAMES B. POUNDS (R) 45 %17,289 votes
BOONE COUNTY — RECORDER OF DEEDS
100% of precincts reporting
NORA DIETZEL (D) 51 %19,874 votes
LISA BALLENGER (R) 49 %19,379 votes
BOONE COUNTY — COLLECTOR OF REVENUE
100% of precincts reporting
BRIAN C. MCCOLLUM (D) 51 %19,977 votes
CHERI TOALSON REISCH (R) 49 %18,814 votes
COLUMBIA PROP 1 — TAX INCREASE FOR POLICE AND FIRE
100% of precincts reporting
Yes 40 %10,425 votes
No 60 %15,516 votes
COLUMBIA PROP 2 — CONSTRUCTION DEVELOPMENT FEE HIKE
100% of precincts reporting
Yes 45 %11,488 votes
No 55 %14,137 votes
STURGEON R-V (BOONE VOTES) — SCHOOL BOND
100% of precincts reporting
Yes 68 %394 votes
No 32 %184 votes
SOUTHERN BOONE FIRE PROTECTION — INCREASE BOARD OF DIRECTORS
100% of precincts reporting
Yes 74 %1,708 votes
No 26 %592 votes
AUDRAIN COUNTY — FULL-TIME PROSECUTOR
100% of precincts reporting
Yes 60 %3,169 votes
No 40 %2,108 votes
NORTH CALLAWAY R-1 (AUDRAIN VOTES) — PROPOSITION K.I.D.S.
71% of precincts reporting
Yes 67 %24 votes
No 33 %12 votes
STURGEON R-V (AUDRAIN VOTES) — SCHOOL BOND
0% of precincts reporting
Yes 0 %0 votes
No 0 %0 votes
CALLAWAY COUNTY — PRESIDING COMMISSIONER
100% of precincts reporting
GARY JUNGERMANN (R) 70 %7,447 votes
JANET GRUER (D) 30 %3,161 votes
NORTH CALLAWAY R-1 — PROPOSITION K.I.D.S.
100% of precincts reporting
Yes 63 %1,097 votes
No 37 %649 votes
CAMDEN PUBLIC WATER DIST. 3 — SEWERAGE BOND
100% of precincts reporting
Yes 44 %106 votes
No 56 %134 votes
CHARITON COUNTY — PRESIDING COMMISSIONER
100% of precincts reporting
TONY MCCOLLUM (D) 61 %1,405 votes
DANIEL STANDLEY (R) 39 %901 votes
CHARITON COUNTY — PROSECUTING ATTORNEY
100% of precincts reporting
ROBERT W. WHEELER 51 %1,168 votes
BRYAN D. SCHEIDERER (R) 49 %1,140 votes
GLASGOW SCHOOL DISTRICT (CHARITON VOTES) — SPECIAL SCHOOL LEVY
100% of precincts reporting
Yes 53 %29 votes
No 47 %26 votes
COLE CIRCUIT JUDGE — CIRCUIT 19, DIVISION 4
100% of precincts reporting
PAT JOYCE (D) 53 %12,062 votes
BRIAN STUMPE (R) 47 %10,719 votes
COLE COUNTY — COUNTY CLERK
100% of precincts reporting
STEVE KORSMEYER (R) 67 %15,099 votes
SUSAN COOK (D) 33 %7,396 votes
COLE COUNTY — RECORDER OF DEEDS
100% of precincts reporting
RALPH BRAY (R) 53 %11,767 votes
LARRY D. RADEMAN (D) 47 %10,593 votes
COLE COUNTY — PROSECUTING ATTORNEY
100% of precincts reporting
MARK RICHARDSON (R) 56 %12,510 votes
ANJI GHANDHI 44 %9,916 votes
JAMESTOWN C-1 — TAX LEVY CEILING INCREASE
100% of precincts reporting
Yes 48 %47 votes
No 52 %50 votes
COOPER COUNTY — PRESIDING COMMISSIONER
100% of precincts reporting
DON (DONNIE) BARAGARY (R) 61 %2,413 votes
DANNY BRIGHT JR. (D) 39 %1,518 votes
GASCONADE COUNTY — PRESIDING COMMISSIONER
100% of precincts reporting
LARRY MISKEL (R) 54 %2,136 votes
NICK BAXTER (D) 46 %1,855 votes
BLAND PROP 1 — WATERWORKS BOND
100% of precincts reporting
Yes 77 %82 votes
No 23 %25 votes
BLAND PROP 2 — WATER FACILITY BOND
100% of precincts reporting
Yes 75 %82 votes
No 25 %28 votes
HOWARD COUNTY — CIRCUIT CLERK
100% of precincts reporting
CHARLES J. FLASPOHLER (D) 73 %2,146 votes
ELLEN J. CARMACK (R) 27 %786 votes
HOWARD COUNTY — PROSECUTING ATTORNEY
100% of precincts reporting
STEPHEN M. MURRELL (D) 54 %1,583 votes
DEBORAH K. RIEKHOF (R) 46 %1,336 votes
GLASGOW SCHOOL DISTRICT (HOWARD VOTES) — SPECIAL SCHOOL LEVY
100% of precincts reporting
Yes 47 %314 votes
No 53 %361 votes
LINN COUNTY — PRESIDING COMMISSIONER
100% of precincts reporting
DICK KING (R) 72 %2,450 votes
DON FUHRHOP (D) 28 %976 votes
LINN COUNTY — COUNTY CLERK
100% of precincts reporting
SUZAN STEPHENSON (R) 55 %1,903 votes
ANNA BARKER (D) 45 %1,547 votes
MACON COUNTY — ASSOCIATE CIRCUIT JUDGE
100% of precincts reporting
PHILIP PREWITT (R) 51 %2,615 votes
KRISTEN BURKS (D) 49 %2,504 votes
MACON COUNTY — PRESIDING COMMISSIONER
100% of precincts reporting
ALAN R. WYATT (R) 54 %2,769 votes
DAVID CHEEVER (D) 46 %2,353 votes
MACON COUNTY — CIRCUIT COURT CLERK
100% of precincts reporting
TWILA L. HALLEY (R) 64 %3,267 votes
KIMBERLY J. MARCH (D) 36 %1,841 votes
MARIES COUNTY — PRESIDING COMMISSIONER
100% of precincts reporting
RAY SCHWARTZE (R) 64 %1,763 votes
LARRY J. KLEFFNER (D) 36 %971 votes
MARIES COUNTY — PROSECUTING ATTORNEY
100% of precincts reporting
TERRY DALEY SCHWARTZE (D) 52 %1,402 votes
TONY SKOUBY (R) 48 %1,302 votes
MADISON C-3 — PROP 1
100% of precincts reporting
Yes 52 %190 votes
No 48 %174 votes
MADISON SPECIAL ROAD DISTRICT — CONTINUE TAX LEVY
100% of precincts reporting
Yes 68 %160 votes
No 32 %76 votes
MONTGOMERY COUNTY — PRESIDING COMMISSIONER
100% of precincts reporting
RYAN D. POSTON (R) 77 %2,420 votes
ERIC EUGENE PETERSON (D) 23 %736 votes
MORGAN COUNTY — PRESIDING COMMISSIONER
100% of precincts reporting
JAMES BRYANT (R) 65 %3,391 votes
JAMES VAUGHAN (D) 35 %1,846 votes
MORGAN COUNTY — COUNTY CLERK
100% of precincts reporting
CATHY DANIELS (D) 57 %3,015 votes
JULIA CRABTREE (R) 43 %2,296 votes
MORGAN COUNTY — CIRCUIT COURT CLERK
100% of precincts reporting
LORI MOON (R) 76 %4,040 votes
BILLY ARMENT (D) 24 %1,243 votes
MORGAN COUNTY — TREASURER
100% of precincts reporting
KIMBERLY GUNN INGERSOLL (R) 73 %3,827 votes
MEGAN VANSELL (D) 27 %1,440 votes
OSAGE COUNTY — PRESIDING COMMISSIONER
100% of precincts reporting
DAVE DUDENHOEFFER (D) 53 %1,877 votes
JASON JONES (R) 47 %1,659 votes
OSAGE COUNTY — COUNTY CLERK
100% of precincts reporting
PATRICK H. STEELE (R) 51 %1,799 votes
PATRICK F. BRANDT (D) 49 %1,717 votes
OSAGE COUNTY — COLLECTOR OF REVENUE
100% of precincts reporting
DORIS J. KEILHOLZ (D) 62 %2,211 votes
KEVIN HARVEY (R) 38 %1,333 votes
PETTIS COUNTY — ASSOCIATE CIRCUIT JUDGE
100% of precincts reporting
JEFF MITTELHAUSER (R) 56 %5,269 votes
CARMEN SMITH (D) 22 %2,131 votes
DEBORAH GILLESPIE MITCHELL 22 %2,080 votes
PETTIS COUNTY — PRESIDING COMMISSIONER
100% of precincts reporting
DAVID DICK (R) 72 %6,637 votes
KENNETH F. SCHUBER (D) 28 %2,569 votes
PHELPS COUNTY — ASSOCIATE CIRCUIT JUDGE DIV 1
100% of precincts reporting
RONALD D. WHITE (D) 52 %5,466 votes
BRIAN WOOLLEY (R) 48 %4,971 votes
PHELPS COUNTY — ASSOCIATE CIRCUIT JUDGE DIV 2
100% of precincts reporting
MARK CALVERT (R) 55 %5,703 votes
KENNETH G. CLAYTON (D) 45 %4,728 votes
PHELPS COUNTY — COUNTY CLERK
100% of precincts reporting
PAMELA K. GROW (R) 56 %5,835 votes
PAUL I. LONG (D) 44 %4,621 votes
ROLLA SALES TAX — PROP P FOR PARKS
0% of precincts reporting
Yes 0 %0 votes
No 0 %0 votes
RANDOLPH COUNTY — PRESIDING COMMISSIONER
100% of precincts reporting
JOHN TRUESDELL (R) 58 %3,888 votes
MIKE MCKEOWN (D) 42 %2,784 votes
RANDOLPH COUNTY — CIRCUIT COURT CLERK
100% of precincts reporting
MICHELLE CHAPMAN (R) 50 %3,358 votes
SHEILA SEARS (D) 50 %3,303 votes
RANDOLPH COUNTY — RECORDER OF DEEDS
100% of precincts reporting
MARK PRICE (D) 69 %4,595 votes
JOSHUA COUTURE (R) 31 %2,081 votes
RANDOLPH COUNTY — TREASURER
100% of precincts reporting
PENNY HENRY (R) 59 %3,913 votes
TRINITY BLACK (D) 41 %2,760 votes
RANDOLPH COUNTY — PROSECUTING ATTORNEY
100% of precincts reporting
MIKE FUSSELMAN (R) 56 %3,723 votes
CLIFF THORNBURG (D) 44 %2,976 votes
RANDOLPH COUNTY — COLLECTOR OF REVENUE
100% of precincts reporting
SHIELA MILLER (D) 50 %3,366 votes
CHRISTY KERTZ (R) 50 %3,301 votes
RANDOLPH COUNTY FIRE DIST — PROPERTY TAX
100% of precincts reporting
Yes 58 %366 votes
No 42 %266 votes
STURGEON R-V (RANDOLPH VOTES) — SPECIAL SCHOOL LEVY
100% of precincts reporting
Yes 62 %116 votes
No 38 %72 votes
SALINE COUNTY — PRESIDING COMMISSIONER
100% of precincts reporting
KILE P. GUTHREY JR. (D) 52 %2,719 votes
EDDIE HOWERY (R) 48 %2,517 votes
SALINE COUNTY — COLLECTOR OF REVENUE
100% of precincts reporting
CINDI SIMS (R) 55 %2,919 votes
SHELLY WALTER (D) 45 %2,345 votes
GLASGOW SCHOOL DISTRICT (SALINE VOTES) — SPECIAL SCHOOL LEVY
100% of precincts reporting
Yes 25 %1 votes
No 75 %3 votes
KOMU First Alert Weather